11 Aralık 2010, 14:29 - 
Yazar Hatice Akyün'ün büyük başarısı

Yazar Hatice Akyün'ün büyük başarısı

Alman ve Fransız Kültür Bakanlıkları tarafından ilk kez verilecek olan Alman-Fransız Edebiyat Ödülleri Seçici Kurulu'na Türk kökenli Alman yazar Hatice Akgün de seçildi.

Alman ve Fransız Kültür Bakanlıkları tarafından ilk kez verilecek olan Alman-Fransız Edebiyat Ödülleri seçici kuruluna Türk kökenli Alman yazar Hatice Akgün de seçildi. Federal Kültür Bakanlığı ve Fransa Kültür Bakanlığı tarafından 10 Aralık tarihinde Freiburg’da bir törenle verilecek olan "Franz-Hessel-Ödülü“  Seçici Kurul’unda bulunan Yazar Akyün ilk kez Sabah’a konuştu.

 

Almanya Kültür Bakanı Bernd Neumann ve Fransa Frédéric Mitterand tarafından verilecek ödül için kurulan Seçici Kurul’a Başbakanlık’ta katıldığı bir yemekte davet edildiğini söyleyen Hatice Akyün „Bu davet beni olağanüstü sevindirdi. Bir göçmen konulu ya da yabancılarla ilgili bir etkinlik ya da yarışmada değil de bir edebiyat ödülünde seçici kurula çağrılmak farklı bir duygu“ dedi.

 

HATİCE AKYÜNAkyün „Temmuz ayında bazı diğer Alman yazar arkadaşlarla birlikte Başbakan Angela Merkel beni de Başbakanlık’ta bir yemeğe davet etmişti.  İlk etapta Sayın Başbakan’ın beni türk-Alman Edebiyatçı olarak temsilen yemeğe çağırdığını düşünmüştüm.  Daha sonra davetliler arasında tek Türk kökenli yazar olarak kendimi görünce daha çok sevindim. Çünkü bunun anlamı ben bir Alman yazar olarak kabul gördüğüm şeklindeydi. Gerçi ben Türk konuları ve Türklerle ilgili meseleleri yazıyordum ama yazı ve düşünce dilim Almancaydı. İtiraf etmeliyim ki o akşamki yemek de oldukça olumlu bir havada geçti ve orada kendimi oldukça iyi duygular içinde hissettim“

 

Başbakanlık’taki yemekte Federal Kültür Bakanı Bernd Neumann’ın da bulunduğunu ve kendisiyle sohbet ettiğini söyleyen Akyün „Daha sonraları tabii öğrendiğim kadarıyla Bakanlık beni Alman-Fransız Edebiyat Ödülü olarak hayata geçirilen "Franz-Hessel" ödülü Seçici Kurulu’na aday göstermiş. İlk önce bunda bir yanlışlık olduğu kanısına kapıldım. Daha sonra ödülü düzenleyen Vakıf'dan hanım bir görevli „Siz de bir Alman yazarısınız“ dedi. Bu bana pek alışılmış bir şey değildi, Almanya’da genellikle insan kendi etnik temeline indirgenirdi, mesela Türk olmakla sınırlandırılırdı.  Ayrıca Türk kökenliler genellikle göçmenlikle, uyumla, İslam ya da AB konularına sıra geldiğinde konuşurdu“ ifadelerini kullandı.

 

Akyün Türk kökenli bir yazara Alman edebiyatını temsilen bir Alman-Fransız Edebiyat ödlü Seçici Kurulu’nda görev önerilmesi şaşkınlığını böyle anlattıktan sonra  „Elbette bizlerin de üniversite ve meslek bazında uzman olduğumuz konular var. Biz Türkler genellikle uzmanlıklarına göre değil okuma yazma bilmez olarak sınıflandırıldığımız için bu tür bir teklif başlı başına sürpriz niteliğinde oldu“ Yazar Akyün „Seçici Kurul’da yer aldığım için elbette mutluyum“ dedi. Akyün 10 Aralık’ta verilen ödülün sahibi ise Kathrin Röggla.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Kültür / Sanat HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
İsrail savaş suçu işliyor
BASINDAN
Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı ırkçı mı olacak?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99