01 Ocak 2014, 13:19 - 
Esrar kullanımı serbest

Esrar kullanımı serbest

ABD’nin Colorado eyaletinde esrar satışı 1 Ocak’tan itibaren yasallaştı.

Yasağın kaldırıldığı günün ‘Yeşil Çarşamba’ olarak anıldığı Colorado’da 30’a yakın dükkânın keyif amaçlı tüketilmek üzere esrar satışına başlaması bekleniyor.

2012 yılının Kasım ayında Colorado ve Washington’da, 21 yaşını doldurmuş kişilere uygulanan esrar bulundurma ve esrar kullanma yasağının kaldırılması için oylama yapılmış ve sonuçta esrarın yasallaştırılması kararı çıkmıştı.

Washington’da esrar satışına 2014’ün sonlarına doğru izin verilmesi bekleniyor.

Washington ve Colorado, esrarın tıbbi amaçlarla kullanımını serbest bırakan 20 eyaletten biri. Ancak esrar kullanımı federal yasalara göre hala yasa dışı.

‘Yeşil Çarşamba’ kutlamalarına günler öncesinden hazırlanan dükkân sahipleri esrar depolamaya başlamış ve güvenlik önlemlerini de artırmıştı.

Yeni yasa uyarınca, esrar alkol gibi satılabilecek. Colorado’da yaşayanlar bir ons yani yaklaşık 28 gram, Colorado eyaleti dışındakiler ise bu miktarın dörtte birini satın alabilecek.

Esrar yalnızca mülk sahiplerinin izniyle, özel mekânlarda tüketilebilecek.

Esrar satışı da, alkol gibi vergilendirilecek. The Denver Post gazetesinin aktardığına göre eyalet yetkilileri esrar satışıyla elde edilecek vergilerden ilk 40 milyon doların, okul inşası için kullanılacağını söyledi.

Gazete, yeni yılın ilk günü kaç dükkânın esrar satışına başlayacağının tam bilinmediğini fakat listede yaklaşık 30 işletmenin olduğunu yazıyor.

Çoğunluğu Denver’da bulunan 136 işletmeye esrar satışı için ruhsat verilmişti.

Colorado’da esrar yasağının kalkmasından memnun olduklarını belirten Esrar Yasaları Reformu Kuruluşu’nun Colorado temsilcisi Rachel Gillette, eyaletin ‘uyuşturucu savaşlarından stratejik bir çıkış yolu’ bulduğunu ve ‘diğer eyaletlerin de aynı yoldan gitmesini umduğunu’ söyledi.

Fakat yasağın kaldırılmasına karşı çıkanlar, gençlere yanlış mesaj verildiğini; kararın halk sağlığı ve toplum için sorunlar doğurabileceğini savunuyor.

‘Esrara Zekice Yaklaşımlar’ adlı kuruluştan Kevin Sabet, esrar alımına yaşı tutmayanlar için kara borsa oluşacağı kanısında.

BBCYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Yaşam HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99