05 Ocak 2014, 12:20 - 
DURUŞ BOZUKLUĞUNUN NEDENİ SKOLYOZ OLABİLİR

DURUŞ BOZUKLUĞUNUN NEDENİ SKOLYOZ OLABİLİR

Skolyoz omurganın göğüs ve bel bölgesinde yana doğru eğrilmesi olarak tanımlanıyor. Bu hastalarda sırtta eğrilik (şekil bozukluğu) ve sırt-bel bölgesinde ağrı görülüyor.

Skolyoz hastalarının bir kürek kemiği diğerine göre daha dışarıda ve bir omuzu diğer omzundan daha düşük olur. Skolyoz hastalığındaki bu duruş bozukluğu, kişinin kendine olan güvenini sarsarak depresyon ve bazı psikolojik sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Türkiye'de yaklaşık 1.5 milyon skolyoz hastası bulunduğu belirtiliyor.

GÖZDEN KAÇIRILIYOR

Skolyoz vakalarında en sık rastlanılan problem, tanı koymada geç kalınması oluyor.Aileler çoğu zaman çocuklarının  duruşlarına dikkat etmiyor. Skolyoz bazen belirti vermeyerek sadece şekil bozukluğu yapıyor ve aileler çocuklarında sadece basit bir duruş bozukluğu olduğunu düşünerek doktora götürmüyorlar. Çocukta ağrı olması durumunda anne ve babanın, genellikle aile hekimi veya çocuk doktoruna başvurması ve hekimlerin ağrıyı geçirmek için ilaç vermesi de esas sorunun atlanmasına neden olabiliyor.


SIK GÖRÜLEN SKOLYOZ TİPLERİ

* İdiyopatik Skolyoz: En sık görülen ve oluşma nedeni bilinmeyen skolyoz türüne deniyor. En çok 10-14 yaş arası kız çocuklarında görülüyor. (Vakaların yüzde 90'ını kız çocuklar oluşturuyor.)
* Konjenital Skolyoz: Gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri gibi etmenlerle doğuştan meydana gelen skolyoz tipi oluyor. Halk arasında ‘Beli açık doğdu' diye tanımlanan skolyozlu bu bebekler bel sinirleri açık şekilde doğuyor. Konjenital skolyozun; beli açık ya da omurlar birbirine yapışık şeklinde olmak üzere farklı alt grupları bulunuyor.
* Erişkin Skolyoz: Erişkin yaşta omurga yaşlanmasına bağlı olarak gelişiyor.

KÜÇÜK YAŞTA TEDAVİ DAHA KOLAY
Hastalığın şiddetine bağlı olarak konjenital skolyozun tedavisi, her yaşta uygulanabilen ameliyat ile yapılabiliyor. İdiyopatik skolyozun ise 10 - 14 yaşında gerçekleştirilen ameliyat ile tedavi edilmesi gerekiyor. Yaş ilerledikçe tedavi zorlaşıyor. 12 yaşındaki hastayı tedavi etmekle 45 yaşındaki bir hastayı tedavi etmek aynı kolaylıkta olmuyor. Yaşlılarda görülen skolyoz tedavi edilmediğinde; ayaklarda güçsüzlük ve idrar ile kaka tutamama gibi sorunlar görülebiliyor. Hastalık, ağırlık derecesine göre yürüme mesafesini de azaltıyor. Bunun dışında hastada yanma, uyuşma ve aşırı ağrı oluyor. Hastalığın bu tür ciddi belirtiler ortaya çıkmadan önce tedavi edilmesinde yarar görülüyor.
 

AMELİYAT SONRASI DÖNEM
* Idiyopatik skolyozu olan ve 40 derecenin üstünde eğriliği bulunan skolyoz hastalarının omurgası, ameliyatta vida ve vidaları birbirine tutturan çubuklar sayesinde düzeltiliyor.
* Ameliyatın ardından hasta ilk gün yürütülerek, üçüncü veya dördüncü günde taburcu ediliyor.
* Operasyon geçiren kişi 2 - 3 hafta içinde günlük yaşantısına geri dönüyor.
* Kişinin 6 hafta boyunca korse takması gerekiyor
* Ameliyat sonrasında 6 haftalık bir dinlenme dönemi bulunduğu için çocukların ameliyatı genellikle okulların tatil dönemlerinde yapılıyor.
* Cerrahi yöntem, skolyoz hastalarında yaşam kalitesini yüzde 70 - 80 oranında yükseltiyorYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlık HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99