23 Ocak 2014, 13:50 - 
Bir Çok Hasta Gerekmediği Halde Ameliyat Ediliyor

Bir Çok Hasta Gerekmediği Halde Ameliyat Ediliyor

Almanya'da ameliyat sayısının giderek artması ülkedeki hastalık kasalarının eleştirilerine neden oldu.

Klinik ve hastanelerin, hastalık kasalarından gelir elde edebilmek için, gereksiz yere ameliyat yaptıkları öne sürüldü. Ülkede hastalık kasalarının hedefinde olan bazı hastaneler de incelendi. Almanya'da 2005 yılında ameliyat sayısı 12 milyon iken son 3 yıl içinde bu sayı 15.5 milyona yükseldi. Federal Sağlık Bakanlığıverilerine göre, Almanya; ameliyatta dünya rekortmeni konumunda bulunuyor. Özellikle ortopedi ve kalp ameliyatlarında dünya birinciliğini koruyor. Bel fıtığı, omurilik ameliyatlarının sayısı da 2005-2013 yılları arasında ikiye katlandı. Bu alanda 2005 yılında yaklaşık 327 bin ameliyat gerçekleştirilirken 2013 yılında bu sayı 750 bine yükseldi. 2010 yılı istatistiklerine göre, her bin Bebek'ten 314'ünün sezaryenle dünyaya gelmesi de dikkat çekti. Sezaryenle dünyaya gelen Bebeksayısın her yıl az da olsa arttığı gözlendi.

REKOR AMELİYATLAR 19 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR

Almanya, ameliyat sayısında rekor kırarken doktor hatalarından her yıl yaklaşık 19 bin kişi ameliyat masasında yaşamını yitiriyor. Hastane ve sağlık personelinden şifa bekleyen hastaların 3'te 1'i yanlış tedavi yöntemi, yanlış ilaç uygulaması ve hijyen yetersizliğinden ötürü daha çok hastalanıyor. Her yıl yaklaşık 188 bin hasta yanlış tedavinin mağduru oluyor. Hastalık Kasası AOK'nın son raporu herkesi korkuttu. Kasanın yayınladığı raporda, "Tıpta hatalar olabilir, bunlar yeni değil" ifadeleri yer aldı.

Ülkede her yıl doktor hatalarının sayısı 900 bin ila 1 milyon 800 bin arasında değişiyor. Alman Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, ortaya çıkan hataların kasıtlı olmadığına ve bu hataların örtbas edilmediğine dikkat çekti. Başkan Montgomery hijyen ve reçete uygulamasında daha titiz davranılmasını, hastanelerin önlem almasını önerdi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlık HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99