03 Eylül 2014, 06:51 - 
Kundaklama Olduğu Kesin

Kundaklama Olduğu Kesin

UETD Genel Başkanı Çelik, Berlin'deki cami kundaklanmasıyla ilgili 24 şüphelinin tespit edildiğini belirterek, "Bir kundaklama olduğu, kesin olarak netleşti." dedi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, Berlin'deki Mevlana Cami'sinin kundaklanmasıyla ilgili 24 şüphelinin tespit edildiğini belirterek, "Bir kundaklama olduğu, kesin olarak netleşti" dedi.

Kundaklandığı ortaya çıkan Mevlana Cami'sini ziyaret eden Çelik, ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Çelik, daha önce kundaklama olup olmadığını bilmediklerini ancak bugün itibarıyla aldıkları bilgilere göre camide yanıcı bir maddenin tespit edildiğini belirtti.

"Güvenlik ekiplerinin elinde 24 kişilik bir şüpheli listesi bulunuyor. Bir kundaklama olduğu kesin olarak netleşti" ifadesini kullanan Çelik, yapılan eylemin "doğrudan Almanya devletine yönelik yapılan bir eylem" olarak değerlendirmede bulundu.

Süleyman Çelik, "Bu cami, Almanya sınırlarında ve Berlin'in göbeğinde bulunan bir camidir. Bu cami her ne kadar da Müslümanlar tarafından ziyaret edilen ve kullanılan bir camide olsa da Almanya'nın bir camisidir" diye konuştu.

Bundan sonra bu tür eylemlerin yaşanmaması için, şu anki hükümete çok fazla görev düştüğünü belirten Çelik, Almanya donanımlı istihbarata sahip olduğunu, bu olayı aydınlatabileceğini vurguladı. Çelik, "Almanya, bu tür eylemleri gerçekleştirenleri kısa sürede yakalayabilir. Bizim beklentimiz bur tür olayların bir daha yaşanmaması ve istihbarat servisinin bu olaya yoğunlaşması" dedi. 

En kısa zamanda alman siyasilerle bu konuyu görüşeceklerini ifade eden Çelik, "Frankfurt'ta hükümet ortağı yetkililer ile Almanya'da yaşayanların problemlerini dile getireceğiz. Bilgiler iletildi ve görüşme talebimiz kabul edildi. İnşallah diğer STK'lar ve çatı örgütleri ile burada yaşadığımız bu tür olayları kendilerine ileteceğiz ve beklentilerimizi ulaştırmış olacağız" dedi.

Berlin Savcılığı, Mevlana Cami'nin kundaklanmasıyla ilgili gözaltına alınan şüpheli hakkında inceleme başlatılmıştı ancak Ürdün vatandaşı olan şüphelinin emniyetteki sorgusunun alınması ardından serbest bırakıldığı bildirildi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99