12 Şubat 2011, 07:33 - 
Almanya'da imamlar çağa yanıt veremiyor

Almanya'da imamlar çağa yanıt veremiyor

Sosyal bilimci Prof. Dr. Rauf Ceylan "Kadın ilahiyatçılara ihtiyaç var" dedi. Ceylan imamların Almanya'da çağın sorunlarına yanıt vermediğini söyledi.

  HAMBURG - Osnabrück Üniversitesi İslam Din Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Rauf Ceylan, Almanya'da yaşayan imamların çağın sorunlarına yanıt veremediklerini ve Almanya'da ilahiyat fakültesi ve enstitülerinin kurulmasının bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Hamburg Katolik Akademisi tarafından "Almanya'da İmamlar" konulu düzenlenen toplantıda konuşan Ceylan, imamların gündemi takip etmekte zorlandıklarını belirterek "Almanya'da 2500 cami ve mescit var. İmamlar çağa uygun, özellikle gençlerin sorunlarına yanıt vermekte zorlanıyor. Bunda imamların sosyalizasyon ve dil sorunu yatıyor. Özellikle dil noksanlığından dolayı kiliselerle aktif diyaloğa geçemiyorlar. O nedenle Almanya'da imam yetiştirmek gerekiyor. Eğer 4,4 milyon civarında Almanya'da Müslüman yaşıyorsa ilahiyat fakülteleri de açılmalı" dedi.
     Almanya'da aynı zamanda kadın ilahiyatçılara da büyük bir ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Ceylan "Biz ilahiyat fakültesine bayan öğrencileri de aldık. Özellikle kadın konusu ve sorunu konusunda hep erkek ilahiyatçılar konuşuyor. Ama artık kadın ilahiyatçılar da kendi sorunlarını konuşabilmeli. Bir kişi kendi kararına göre başörtü takıyorsa buna bir şey diyemem. Ancak 4 yaşındaki bir kız çocuğuna başörtü takmaya zorlanmasına da karşıyım. Herkes kendi özgür iradesine göre karar verebilmeli" şeklinde konuştu.
     Almanya'da orduda yavaş yavaş Müslüman kökenli gençlerin görev yaptığına dikkati çeken Ceylan, bunun bir süreç ve ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Ceylan, "Amerika savaşlarda bunu yaşadı. Orduda Müslüman gençlere ihtiyaç var. Bu bir süreç. Hastanelerde, hapishanelerde imamlar kesinlikle başarılı değiller ve gençlerle iletişim kurmakta zorlanıyorlar. Onların yardıma ihtiyacı var. O da ancak imamların pedegojik eğitimiyle mümkün olabilir" diye konuştu.
     Ana dilin de önemine değinen Ceylan, camilerde mutlaka Almanca vaaz verilmesi görüşüne katılmadığını ve bunun bir süreç olduğunu belirtti.
     İslam konferanslarını olumlu bir adım olarak değerlendiren Ceylan, "Eski İçişleri Bakanı Schaueble, Müslümanların bu toplumun bir parçası olduğunu söyledi, daha sonra Almanya Cumhurbaşkanı bunu dile getirdi. İslam konferansları hataları da olsa önemli bir adım. Alınan kararların uygulanmaya konulması gerekiyor" dedi.
     Medyanın Müslümanları her zaman olumsuz konteksle sunduğuna dikkati çeken Ceylan, "Medya Müslümanlar konusunda hep yanlış şablon veriyor. Bunda siyasetçilerin de payı var. Ancak Müslümanlar da hep beklenti içerisinde olmasınlar. Müslümanlar daha çok siyasi konularda sokağa dökülüyor. Örneğin Filistin ya da Afganistan vs. Oysa Müslümanlar her alanda gündemi belirlemeli" şeklinde konuştu.
     Toplantıyı Hamburg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri ataşesi Doç. Dr. Ömer Yılmaz, Hamburg İslam Şurası Başkanı Dr. Mustafa Yoldaş ile çok sayıda katılımcı izledi.
AAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99