02 Temmuz 2015, 06:51 - 
Yazın çay içmek serinletir mi?

Yazın çay içmek serinletir mi?

Avrupa'nın önemli bir bölümü dünden itibaren sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. İngiltere'nin başkenti Londra'da dün sıcaklık 36.7 dereceye kadar çıktı.

Avrupa'nın önemli bir bölümü dünden itibaren sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. İngiltere'nin başkenti Londra'da dün sıcaklık 36.7 dereceye kadar çıktı.

Pakistan'da geçen hafta aşırı sıcaklar binden fazla insanın ölümüne yol açtı. Peki sıcağa karşı ne tür önlemler almak gerekiyor ve doğru bilinen yanlışlar neler?

Günün en sıcak olduğu saatlerde güneşe çıkmamak, bol bol su içmek ve dışardaysanız güneş kremi kullanmak en bilinen tavsiyelerden.


Sıcak tatili yok


Havaların çok ısınması nedeniyle işyerlerinin tatil edilmesi söz konusu değil.

Ancak örneğin İngiltere'de İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Dairesi, işverenleri işyerlerini "makul" bir sıcaklıkta tutmaya mecbur ediyor.

Sendikalar da yöneticilere sıcak günlerde kıyafet kurallarını gevşetmeleri çağrısında bulundu. Ancak ünirformayla çalışanlar, işe kendi kıyafetleriyle gelemiyor.


Beyaz mı siyah mı daha iyidir?


Beyaz tişört ve şortun sıcaklar için en iyi giysiler olduğu söylenir. Bu doğru mu? Bir ölçüde. Keten ve pamuklu kumaşlar teri emer, hava geçişine izin verir. İnsan eliyle yapılan polyester gibi kumaşlardan çok daha iyidirler.

Zira bu tur kumaşlar nemi hapseder. Bunun sonucunda daha fazla rahatsız olursunuz ve sıcak alırsınız. Ancak iş renge gelince konu bu kadar basit değil. Dışarıda çok fazla doğrudan güneş ışınına maruz kalıyorsanız, beyaz giymek iyidir.

Çünkü beyaz ısıyı diğer diğer renklerden daha iyi yansıtır. Isıyı çevreye yansıtır ve sizi serinletir.
Sıcak içecekler


Sıcaklarda susuz kalmamak gerekir. Yeterince su ya da meyve suyu gibi sıvı tüketmezseniz kendinizi kötü hissetmeye başlayabilirsiniz.

Başağrısı ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Güneş çarpması ölümlere bile neden olabilir.

Peki ya sıcak içecekler. Sıcak içecekler serinlemenize yardımcı olur mu? Konu burada tekrar terlemeye geliyor.

Sıcak içecekler vücut ısınızı artırır. Bu da terlemeye yol açar. Terlemek sizi serinletir, Çünkü nem buharlaşır ve vücudunuzun sıcaklığının bir kısmını alır.

Ancak terlemek aynı zamanda vücudunuzun sıvı kaybetmesi demektir. Bu yüzden daha fazla sıvı tüketmek gerekir.


'Perdeleri kapatıyorum sıcak içeri girmiyor'


Bu kesin yanıtı olmayan konulardan biri. Eğer koyu renkli ve kalınsa sıcakta perdelerinizi açın. Aksi halde kumaş sıcağı içeri hapseder. Açık renkli perdeler güneş ışınlarını yansıtır. Bu yüzden perdeleri kapalı tutun.

Camın dışına araba güneşliklerine benzer yansıtıcı koymak da serinlik için yararlı olabilir.


"Yazın pencereleri hep açarım"


Eğer bulunduğunuz oda dışarıdan daha serinse pencereleri kapatın. Aksi halde, içeri sıcak hava dolduruyorsunuz demektir.

Ama oda dışarıdan daha sıcaksa - bu gece daha olası bir durum - o zaman penceleri açmak serinlemenize yardımcı olabilir.

BBCYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlık HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99