29 Ekim 2015, 08:28 - 
8 Saniye Filmi'nin Almanya galası başkent Berlin'de gerçekleştirildi.

8 Saniye Filmi'nin Almanya galası başkent Berlin'de gerçekleştirildi.

8 Saniye'nin Berlin gösterimine, filmin yönetmeni Ömer Faruk Sorak, başrol oyuncuları Esra İnal, Fahri Yardım, Fırat Çelik ile yapımcılar İpek Sorak, Taha Altaylı ve Tom Zickler katıldı

Türk - Alman ortak yapımı film, 29 ekimden itibaren Almanya'da "8 Sekunden – Ein Augenblick Unendlichkeit" adı altında, almanca olarak gösterime girecek.

Kino İnternational sinemasında gerçekleştirilen gösterimden önce konuştuğumuz, yönetmen Ömer Faruk Sorak, 8 Saniye'nin şimdiye kadar çektiği en iyi film olduğunu iddia etti. Filmin kendisi için de çok önemli bir tecrübe olduğunu belirten Sorak "Bu bizim için çok önemli bir tecrübe ve iyi bir başlangıç oldu. Çünkü ilk defa Türkiye'de yapılan bir film, bir yıl sonra bir Alman filmi olarak vizyona giriyor. Bu heyecan verici bir başlangıç; bundan sonra da başka arkadaşların bu aralanmış kapıdan çok iyi işler yaparak gireceğini düşünüyorum. Bu birliktelikten çok şeyler doğar. Çünkü biz bu filmi yapmaya karar verdiğimizde Almanya Warner Bross'un söylediği şu cümle bizim için çok önemliydi. 'Biz Türkiye ile Almanya arasında bir köprü kurmak istiyorduk. Bu film de köprünün birinci ayağı oldu' ki bu bizim için çok heyecan verici bir cümle" ifadesini kullandı.

Filimin başrol oyuncusu Esra İnal'da, daha önceden herhangibir oyunculuk tecrübesi olmamasına rağmen, kendi hayatından bir kesitin anlatıldığı bu filmde oynamasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. İnal "Bu film aslında benim geçmişim; hayatımın 10-15 sene öncesinden bir kesit. İsanlar bu dünyaya hayatı paylaşmak için geliyorlar ve hepimizin hayatı birbirimize destek verdiğimiz ölçüde daha yaşanılır hale geliyor. Filmde hiç kaygılanmadım çünkü doğru şeyi yaptığımı düşünüyorum. Umarım insanlar filmden ilham alırlar" şeklinde konuştu. Esra İnal, oyunculuğu sevdiğini ve talep olursa ileride başka projelerde de yer alabileceğini söyledi.

Filmde Muhittin "Mo" karekterini canlandıran Fahri Yardım ise filmin kendisi için yeni bir tecrübe olduğunu, çünkü '8 Saniye' sayesinde Türkiye'yi farklı bir açıdan, bir film ülkesi olarak da tanıma fırsatı bulduğunu kaydetti. Ayrıca film çekimleri sırasında Türkçesini geliştirmesi gerektiğini de anladığını söyleyen Yardım, "Söz veriyorum artık Türkçe öğreneceğim. Türk Alman ilişkilerinde zaman zaman gitgeller oluyor ama sanat alanında dostluğu pekiştirebilmemiz için büyük potansiyel var. Bu proje de bunun en güzel örneklerinden biri" dedi.

Filmden kendisinin de etkilendiğini ifade eden Yardım, " Filmde hayatın kendisine yönelik kuvvetli bir gönderme var. Çekimler bittikten sonra en çok sevdiğim insanı arayıp ona kendisini ne kadar çok sevdiğimi söylemek ve ona sarılmak istedim. Yaşamın ve yaşam süresinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladım" şeklinde konuştu.

Berlin'de ilk kez Alman film izleyicisiyle buluşan 8 Saniye filmi, ilk gösteriminde büyük beğeni kazandı. Önemli film şirketlerinden Warner Bros tarafından Almanya'da gösterime sunulan film, sanat alanında Türk - Alman ortak projelerin hayata geçirilmesinde önemli bir merhale olarak değerlendiriliyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Kültür / Sanat HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99