12 Ocak 2016, 09:04 - 
Hayatı durduran ağrı: Migren

Hayatı durduran ağrı: Migren

Baş ağrısının insanlık tarihi boyunca en başta gelen sağlık sorunlarından biri olduğunu ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Türkay Selcen Aydemir, yaşamı boyunca hiç başı ağrımamış kişi bulmanın güç olduğunu ve tüm baş ağrılarının yüzde 90'ını migren ve gerilim tipi baş ağrılarının oluşturduğunu söyledi.

Migreni birçok faktörün tetikleyebileceğini açıklayan Dr.Aydemir, hastalığın gerilim tipi bir baş ağrısı olduğunu söyledi.Çocuklarda da migrenin görülebileceğini vurgulayan Dr. Aydemir, "Stres, menstruasyon gibi hormonal değişiklikler, bazı yiyecekler, alkol alımı, uyku düzeni, iklimsel değişiklikler ve kişisel bazı alışkanlıklar migrene sebep olabilir. Migreni tetikleyen faktörler arasında pek çok besin sorumlu tutulmaktadır. Ancak, her hastada migren ağrısını arttıran yiyecek farklı olabilir. Önemli olan kişinin ağrısını tetikleyen maddeyi kendisinin bulup, keşfetmesidir. Migrenlilerin yakın akrabalarında migren olma olasılığı yüksektir. Genetik bozukluk migrenin sadece bazı özel tiplerinde gösterilebilmiştir. Migrenin çocukluk çağında görülme oranı ise yüzde 3-5 kadardır. Bu rakam ergenlikten sonra yüzde 10'ların üstüne çıkar. Uyku düzensizliği, uyuma güçlüğü, nedensiz kusmalar, alerji, araba tutması olan çocuklarda ileride migren gelişme olasılığı daha fazladır" diye konuştu.


Migren hem ilaçla hem ilaçsız tedavi edilebilir


Tedavide öncelikle tanının doğru konması gerektiğini anlatan Dr.Aydemir, migren tedavisinin ilaç ve ilaç dışı olarak ikiye ayrıldığını belirtti.

Dr. Aydemir, "İlaç dışı tedavi, hastanın tetikleyici faktörlerden uzak durmasını ve yaşam şeklinin düzenlenmesini amaçlar. Düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli uyku, alışkın olunan günlük aktivite devamı, genel sağlık kurallarına uyma migreni azaltır. Ağrı kesiciler atağın başında alınmalıdır. Emilimi hızlandırmak için de bulantıyı önleyici ilacın ağrı kesiciden önce alınması gerekir. Bir ay içinde atak sayısı üçü, dördü geçiyorsa o zaman sadece atak sırasında değil, migren atağını önlemeye yönelik ilaçları da kullanmak gerekir. Ağrı kesicilerin her gün alınması sakıncalıdır" dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlık HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99