09 Şubat 2016, 06:54 - 
Hastalarını bilgilendirmeyen doktorun işine son verildi

Hastalarını bilgilendirmeyen doktorun işine son verildi

İsveç'te Karolinska Üniversitesi, aralarında Türkiye'den Yeşim Çetir'in de bulunduğu hastalarına, ameliyatın risklerini tam anlatmadan ve etik kuruldan izin almadan ameliyat yaptığı için dünyada nefes borusu nakli alanında tanınan Prof. Dr. Paolo Macchiarini ile ilişkisini kesti.

Ülkedeki STV kanalı, Macchiarini’nin ameliyatlarına dair yayımladığı belgeselde, Macchiarini’nin haslarını riskler hakkında yeterince bilgilendirmediği iddia edilmiş, Stockholm Başsavcılığı da geçen ay Macchiarini’ye karşı “kasti adam öldürmek ve adam yaralamak'' suçlarından inceleme başlatmıştı. Karolinska Üniversitesinden yapılan açıklamada da, ''Prof. Dr. Macchiarini'nin hastanede yaptığı üç suni nefes borusu ameliyatında, etik kurulundan izin belgesi almadığı iddialarına yönelik Stockholm Başsavcılığının başlattığı inceleme neticesinde söz konusu doktorun sözleşmesi askıya alındı'' ifadesi kullanıldı.

Macchiarini'nin Çetir dışında suni nefes borusu nakli yaptığı diğer iki hasta ameliyattan hemen sonra hayatını kaybetmiş, Çetir’in ameliyatı da başarısızla sonuçlanmıştı.


Kızımı kobay gibi kullandı


Kızının kobay gibi kullanıldığını ifade eden Çetir'in babası Hayrullah Çetir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Elimdeki bütün belgeleri olayı araştıran savcıya verdim. Savcının incelemesi bir yıl sürecek. İnceleme bittikten sonra, Macchiarin ve Karolinska Üniversitesine maddi ve manevi tazminat davası açacağım” dedi.

Üniversite öğrencisi Çetir, 2012 yılında İstanbul'da, elindeki terleme nedeniyle ameliyata alınmış ancak ameliyatı sırasında boğazına takılan oksijen hortumlarının ucundaki metal parça nefes borusuna zarar vermişti. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan üç ameliyattan da sonuç alınamaması üzerine Çetir, Sağlık Bakanlığının onayıyla İsveç'teki Karolinska Üniversitesine sevk edilmişti.

İsveç'teki tetkiklerinin ardından, Macchiarini tarafından Ağustos 2012’de gerçekleştirilen ameliyatla Çetir'e kök hücre yöntemiyle geliştirilen yeni nefes borusu nakli yapılmıştı. Naklin başarısız olması üzerine Çetir, geçen yıl ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Temple Üniversitesine sevk edilmişti. Çetir’in tedavisine burada devam ediliyor. YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlık HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99