13 Mayıs 2016, 07:43 - 
Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası Bratislava'da Ayakta Alkışlandı

Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası Bratislava'da Ayakta Alkışlandı

Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası (ASO) 4 Mayıs 2016 tarihinde Slovakya'nın başkenti Bratislava'da, Slovakya Radyo Televizyon Kurumu (Rozhlas a televizia Slovenska - RTVS) konser salonunda bir konser gerçekleştirdi. Oytun Eren ve Burak Basmacıoğlu'nun solist olarak yer aldığı konserde orkestrayı şef Murat Sümer yönetti.

Anadolu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası 2004 yılında konserlerine başladı. Günümüze dek Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Naci Özgüç, İbrahim Yazıcı gibi şefleri de konuk eden ASO 2014 yılından beri şef Murat Sümer'in yönetiminde çok başarılı konser ve projelere imza attı. Orkestra sanatçılarının arasında ASO'nun daimi üyelerinin yanı sıra konservatuvar öğretim elemanları ve öğrencileri ile diğer kurumlardan davetli sanatçılar da bulunuyor.

Konserin gerçekleştirildiği, Avrupa'nın en büyük orglarından birine ev sahipliği yapan ters piramit şeklindeki Slovakya Radyo Televizyon Kurumu binası 1967-1983 yılları arasında inşa edildi. En saygın konser salonlarından biri olarak bilinen RTVS aynı zamanda ideal akustik ortamıyla da ün yapmış bir kayıt stüdyosu.

Türkiye Cumhuriyeti Bratislava Büyükelçisi Sayın Gülhan Ulutekin konser öncesi hem slovakça hem de ingilizce olarak Anadalu Üniversitesi ve ASO hakkında kısa bir konuşmasının ardından canlı ses kaydı yapılan konser Oytun Eren'in solist olduğu Çaykovski Op.23 1. Piyano Konçertosu ile başladı. Büyük beğeni toplayan konçertonun ardından seyircilerin ısrarlı çağrısı üzerine Eren tekrar sahneye gelerek kendi bestesi olan Alaşşağa isimli parçasını seslendirdi. Karadeniz danslarının en canlı sahnelerini son derece virtüöz bir anlatımla sergileyen parça Bratislava dinleyicisinden çok büyük ilgi gördü. Ara verilmeyen konser Burak Basmacıoğlu'nun solist olduğu Handel'in Op.4 No.1 Org Konçertosu ile devam etti. Konçerto Barok dönemin geleneklerine uygun olarak küçük bir kadroyla, zaman zaman grup şeflerinden oluşan "concertino" eşliğinde yorumlandı. Yoğun alkış üzerine Basmacıoğlu Clerambault'nun org süitlerinden "Dialogue sur les Grands Jeux" başlıklı parçayı seslendirdi. Rieger Kloss yapımı büyük orgun tüm kapasitesini kullanan bu parça da dinleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Konçertoların ardından Çaykovski'nin Slav Marşı ile Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçe isimli yapıtları seslendirildi. Slav Marşı'nın ritmik, canlı ve sürükleyici bölümlerinin ardından Erkin'in Köçekçe'si ile son derece coşkulu bir final sergilendi. Şef Murat Sümer'in enerjik ve titiz yönetimiyle dikkat çektiği konser yoğun alkış üzerine Köçekçe'nin son kısmının tekrarlanmasıyla son buldu. Sümer vatandaşlarımızın yanısıra, Slovak müzikseverler ile kordiplomatikten temsilciler, milletvekili ve akademisyenlerin de aralarında yeraldığı sanat severlerin uzun alkışları sırasında defalarca sahneye gelerek seyirciyi selamladı.
Slovakya Radyo Televizyon Kurumunun büyük salonunda yapılan konser Viyana Kültür Buluşma Noktasının (Culture Meeting Point-CMP) daveti ve Türkiye Cumhuriyeti Bratislava Büyükelçiliğinin katkıları ile organize edildi. Konserin ardından Bratislava Büyükelçiliğinin verdiği kokteylde çok sayıda diplomat, müziksever ve sanatçı bir araya gelerek tanışma fırsatı oldu ve birlikte Fotoğraf çektirdiler.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Magazin HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99